Regionální pracoviště Správa CHKO Český les >> Regionální pracoviště informuje >> Tiskové zprávy >> Jižním cípem Všerubské vrchoviny nejen za pozůstatky těžby železné rudy a krásou jarních bučin

Jižním cípem Všerubské vrchoviny nejen za pozůstatky těžby železné rudy a krásou jarních bučin

24.4.2018

V sobotu 21. dubna jsme vyrazili za geologickými a botanickými zajímavostmi Všerubské vrchoviny.

 

Za krásného počasí uskutečnila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, RP Správa CHKO Český les vycházku zaměřenou především na pozůstatky těžby železné rudy v okolí Chodské Lhoty a přírodní památky Orlovická hora a na botanické krásy přírodní rezervace Jezvinec.

Téměř dvacet účastníků se zájmem naslouchalo historii těžby železné rudy a na několika geologicky zajímavých lokalitách Kdyňského masívu si mohli pozůstatky těžby nerušeně prohlédnout. Také jsme se dozvěděli od Václava Pachla o složení a klasifikaci hornin a nerostů.

Cestu na Jezvinec a Orlovickou horu jsme si zpříjemnili povídáním o zajímavých rostlinách, jako jsou lýkovec jedovatý, bažanka vytrvalá či řeřišnice hořká. U rybníku Praštilák jsme si pověděli o životě bobra, který našel svůj domov v přilehlé olšině. Zde návštěvníci věnovali svoji pozornost především bobřímu hradu. Ovšem největší nadšení sklidila kuňka žlutobřichá, ta bohužel v mžiku zmizela a my jsme vydali dál. Vystoupali jsme až na Jezvinec (739 m n. m.), tato lokalita je tvořena suťovými lesy a bučinami. Na vrcholu jsme viděli například vzácný áron plamatý, dymnivku dutou a sasanku pryskyřníkovitou. Chráněné území PP Orlovická hora byla zřízena k ochraně starého důlního díla - jámového lomu v gabrovém masivu s některými vzácnějšími minerály. Naši vycházku jsme si zpříjemnili závěrečným posezením s opékáním buřtů.

 

 

 Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Fotografie z akce ve FOTOGALERII.

 

Lucie Lorencová

lucie.lorencova@nature.cz

Tel.: 725 141 686

 

Regionální pracoviště Správa CHKO Český les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt