Mezinárodní noc pro netopýry 2018

11.9.2018

Přes 160 návštěvníků si v pátek večer nenechalo ujít již tradiční akci Plzeňského kraje zaměřenou na létající savce. Zámecká zahrada v Manětíně totiž v pátek 7. září hostila 13. ročník Mezinárodní noci pro netopýry.

Akce určená široké veřejnosti odstartovala po 18. hodině soutěžemi pro děti tzv. „Netopýřím osmibojem“ a výtvarnou soutěží o nejhezčího netopýra. Účastníci Netopýřího osmiboje plnili na stanovištích tématické úkoly a ověřili si tak svoji obratnost, kreativitu i znalosti o životě netopýrů. Úspěšným výhercům předala ceny členka Rady Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství paní Mgr. Radka Trylčová.

Po vyhodnocení soutěží následovala prezentace odchycených netopýrů a populárně naučná přednáška pana RNDr. Vladimíra Hanzala (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR). Ukázka živých netopýrů se těšila velkému zájmu, jelikož si návštěvníci mohli prohlédnout netopýra vodního v bezprostřední blízkosti. Do odchytových sítí se našim zoologům podařilo chytit celkem pět těchto zástupců a navíc dva ptáci - skorec vodní a konipas horský. Účastníci večerního programu se také mohli seznámit s ultrazvukovým detektorem, který "překládá" ultrazvuk letícího netopýra do slyšitelné podoby a tím je možné určit, o který druh se jedná. Díky detektoru jsme si tedy poslechli zvuk netopýra vodního, netopýra hvízdavého, netopýra nejmenšího, netopýra rezavého a netopýra velkého.

Pro návštěvníky byla rovněž atraktivní ukázka hendikepovaných netopýrů, kterou zprostředkovala ZO ČSOP Nyctalus a výstava o netopýrech zapůjčená z Ministerstva životního prostředí, kde se zájemci dozvěděli další zajímavosti ze života těchto nočních létajících savců.

Mezinárodní noc pro netopýry pořádali Plzeňský kraj, Státní zámek Manětín, Město Manětín, Zoologická a botanická zahrada města Plzně a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Regionální pracoviště Správa CHKO Český les ve spolupráci s ČESON, MŽP ČR, ZO ČSOP Sylva Lunae, ZO ČSOP Nyctalus a Mezi lesy z.s. 

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Fotografie z akce ve FOTOGALERII.

 

Kontakt: Lucie Lorencová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Český les, email: lucie.lorencova@nature.cz, tel.: 725 141 686

Regionální pracoviště Správa CHKO Český les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt