První hledačka v CHKO Český les

10.3.2014

První poznávací trasa, „Českým lesem za bobrem se nesem…“, začíná za Lesnou směrem na Starou Knížecí Huť. Zažijte dobrodružství při putování bobří stezkou a legraci při plnění úkolů!

Quest neboli „hledačka“ je fyzicky nenáročná poznávací trasa, která vede pět kilometrů po sedmi zastaveních, kde hledáte indicie pro vyluštění tajenky, pokračování v cestě a objevení pokladu.

Pokud se vydáte za dobrodružstvím a zatoužíte objevit poklad, pak kromě pohodlné obuvi budete potřebovat také tužku, list s úkoly a mapkou. List s úkoly společně s mapkou si můžete vyzvednout v infocentru Přimda, infocentru Tachov nebo si je vytisknout z internetových stránek:

http://www.questing.cz/Kde-hledat-hledacky/Cesky-les.aspx

Pokud máte vše sbalené, nezbývá než se vydat na cestu směrem Lesná. Přesná trasa je popsaná v mapce. Vyhrává ten, kdo si odnese dobrou náladu při průzkumu přírodou a objevování nových informací. A pomyslnou „třešničkou na dortu“ je poklad :)Questing je hra připomínající naši „honbu za pokladem“ nebo „šipkovanou“. Ve Skotsku a Anglii, kde má tradici více než 150 let, je známá jako letterboxing. Quest vede hráče po stálé trase, nabízí jim různé indicie a jejich správné rozluštění je nakonec dovede k „pokladu“. „Questy“ jsou trvalé a jejich tvorba je příležitostí pro zapojení veřejnosti - na jejich vzniku se obvykle podílejí školy, místní spolky, občanská sdružení apod. K tvorbě dobrého questu je třeba důkladně se seznámit s místním přírodním, kulturním a historickým dědictvím a tyto znalosti pak vtipně a kreativně využít. Questing je zábava a poučení současně a má význam nejen pro místní obyvatele, ale i jako turistická atraktivita. V Anglii a Skotsku je populární 150 let, v USA má dvacetiletou historii a jeho popularita stále roste.

Questing vyvinula nestátní nezisková organizace Vital Communities ve Vermontu, USA, v roce 1995 a je vlastníkem příslušné obchodní známky.

V České republice spolupracuje na realizaci Actea - společnost pro přírodu a krajinu, Nadace Partnerství a LabyrinthPro s.r.o. za finanční podpory MŽP ČR a  Nadace OKD.

Regionální pracoviště Správa CHKO Český les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt