Regionální pracoviště Správa CHKO Český les >> Fotogalerie >> Mezinárodní noc pro netopýry 2016

Fotogalerie

Mezinárodní noc pro netopýry 2016Mezinárodní noc pro netopýry 2016

V pátek dne 2. září 2016 proběhl v Plzeňském kraji již 11. ročník Mezinárodní noci pro netopýry, tentokrát na základní škole v Poběžovicích. Díky bohatému programu a pěknému počasí na akci dorazilo téměř 150 účastníků.

Akce odstartovala 18. hodinou v prostorách místní školní zahrady. Na úvod byly připraveny dvě soutěže o ceny nejen pro nejmenší. Návštěvníci se mohli zapojit do netopýřího osmiboje, kde plnili rozmanité úkoly, či do soutěže o nejhezčího namalovaného netopýra. Po jejich vyhodnocení a předání cen pokračoval program dále směrem populárně naučným zaměřeným přímo na samotné netopýry. RNDr. Vladimír Hanzal (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) při krátké procházce kolem místního rybníka představil práci s ultrazvukovým detektorem, který "překládá" ultrazvuk letícího netopýra do slyšitelné podoby a tím je možné určit, o který druh se jedná. Poté následovala přednáška o životě těchto našich létajících savců. Velký úspěch mezi diváky měla ukázka několika jedinců volně žijících netopýrů, které se povedlo do nárazových sítí chytit zkušeným zoologům Ing. Jiřímu Vlčkovi (Krajský úřad Plzeňského kraje - odbor životního prostředí) a Ing. Václavu Říšovi (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR). Návštěvníci tak mohli vidět netopýry z bezprostřední blízkosti. Jako bonus mohli účastníci akce spatřit i dva odchycené druhy ptáků - ledňáčka říčního a konipasa horského. Během celého večera byl připraven i doprovodný program v podobě výstavy o netopýrech zapůjčené z Ministerstva životního prostředí, výstavy zaměřující se na 10. výročí vzniku CHKO Český les a pro návštěvníky nejatraktivnější ukázku hendikepovaných netopýrů, které bylo možné si dokonce pohladit, připravenou ZO ČSOP Nyctalus. Na závěr celého večera byl připraven film Netopýři ve tmě. Akce skončila okolo desáté hodiny večer.

Mezinárodní noc pro netopýry pořádali Plzeňský kraj, Základní škola Poběžovice a Agentura ochrany přírody a krajiny - Regionální pracoviště Správa CHKO Český les ve spolupráci s ČESON, MŽP ČR, městem Poběžovice, ZO ČSOP Sylva Lunae, ZO ČSOP Nyctalus a Mezi lesy o.s. 

Mezinárodní noc pro netopýry je tradiční akce určená široké veřejnosti, kterou každoročně vyhlašuje sekretariát dohody o ochraně netopýrů v Evropě (zkratka EUROBATS). Lidé se mohou díky programu připraveném odborníky seznámit s těmito zajímavými nočními tvory, jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Pod hlavičkou akce probíhají veřejné přednášky o netopýrech, zájemci se zde dozví, jak a čím jsou netopýři ohroženi a kde oni sami mohou být při jejich ochraně nápomocni. Mají možnost získat reklamní materiály, prohlédnout si netopýra z bezprostřední blízkosti a tak možná změnit své dosavadní nahlížení na tyto skrytě žijící savce. Více informací, včetně seznamu všech míst, na kterých akce proběhla, či bude probíhat, naleznete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů: www.ceson.org.

Foto: Daniela Hlinková, Anna Štěpánková

Kalendář akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Naučné stezky Všechny stezky

Regionální pracoviště Správa CHKO Český les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt