Regionální pracoviště Správa CHKO Český les >> Fotogalerie >> Mezinárodní noc pro netopýry - klášter Kladruby

Fotogalerie

Mezinárodní noc pro netopýry - klášter KladrubyMezinárodní noc pro netopýry - klášter Kladruby

V pátek dne 4. září 2015 proběhl v Plzeňském kraji již 10. ročník Mezinárodní noci pro netopýry, tentokrát v klášteře Kladruby. Díky bohatému programu a krásnému počasí na akci dorazilo téměř 200 účastníků.

Akce odstartovala 18. hodinou a celým večerem provázel moderátor Jaroslav Vogeltanz (ZOO a BZ Plzeň). Na úvod byly připraveny dvě soutěže o ceny nejen pro nejmenší. Návštěvníci se mohli zapojit do netopýřího osmiboje či soutěže o nejhezčího namalovaného netopýra. Po jejich vyhodnocení a předání cen pokračoval program dále směrem populárně naučným zaměřeným přímo na samotné netopýry. RNDr. Vladimír Hanzal (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) představil práci s ultrazvukovým detektorem, který "překládá" ultrazvuk letícího netopýra do slyšitelné podoby a tím je možné určit, o který druh se jedná. Poté následovala přednáška o životě těchto našich létajících savců. Zpestřením během prezentace byla ukázka několika jedinců volně žijících netopýrů, které do nárazových sítí chytali zkušení zoologové Ing. Jiří Vlček (Krajský úřad Plzeňského kraje - odbor životního prostředí) a Ing. Václav Říš (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR). Návštěvníci tak mohli vidět netopýry nejen díky online projekci na plátno, ale i z bezprostřední blízkosti. Jako bonus mohli účastníci akce spatřit i dva odchycené druhy ptáků - ledňáčka říčního a střízlíka obecného. Během celého večera byl připraven i doprovodný program v podobě výstavy o netopýrech zapůjčené z Ministerstva životního prostředí, výstavy zaměřující se na 10. výročí vzniku CHKO Český les a pro návštěvníky nejatraktivnější ukázku hendikepovaných netopýrů, které bylo možné si dokonce pohladit, připravenou ZO ČSOP Nyctalus. Na závěr celého večera byl připraven film Netopýři ve tmě. Akce skončila kolem půl desáté večer.

Mezinárodní noc pro netopýry pořádali Plzeňský kraj, Zoologická a botanická zahrada města Plzně a Agentura ochrany přírody a krajiny - Regionální pracoviště Správa CHKO Český les ve spolupráci s ČESON, MŽP ČR, Národním památkovým ústavem - Správou kláštera Kladruby, městem Kladruby, ZO ČSOP Sylva Lunae, ZO ČSOP Nyctalus a Mezi lesy o.s. 

Foto: N. Myslíková, J. Vogeltanz, R. Bartoš

Kalendář akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Naučné stezky Všechny stezky

Regionální pracoviště Správa CHKO Český les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt