Regionální pracoviště Správa CHKO Český les >> Fotogalerie >> Mezinárodní noc pro Netopýry na zámku Kozel

Fotogalerie

Mezinárodní noc pro Netopýry na zámku KozelMezinárodní noc pro Netopýry na zámku Kozel

Mezinárodní noc pro netopýry

V pátek dne 13. září 2019 proběhl v Plzeňském kraji již 14. ročník Mezinárodní noci pro netopýry, tentokrát v prostorách Státního zámku Kozel nedaleko Šťáhlav. Díky bohatému programu a pěknému počasí na akci dorazilo okolo 300 účastníků.

Večerní akce odstartovala 18. hodinou v parku Státního zámku Kozel. Úvodem byly připraveny dvě soutěže o ceny nejen pro nejmenší. Návštěvníci se mohli zapojit do netopýřího osmiboje, kde plnili rozmanité úkoly, či do soutěže o nejhezčího namalovaného netopýra. Po jejich vyhodnocení a předání cen členkou Rady Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství paní Mgr. Radkou Trylčovou pokračoval dále program se zaměřením přímo na samotné netopýry. RNDr. Vladimír Hanzal (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) při procházce parkem k místnímu Lopatskému rybníku a řece Úslavě představil práci s ultrazvukovým detektorem, který "překládá" ultrazvuk letícího netopýra do slyšitelné podoby a tím je možné určit, o který druh se jedná.

Poté následovala jeho populárně naučná přednáška o životě našich létajících savců. Velký úspěch mezi diváky měla ukázka několika jedinců volně žijících netopýrů vodních, které se povedlo do nárazových sítí chytit zkušeným zoologům Ing. Jiřímu Vlčkovi (Krajský úřad Plzeňského kraje - odbor životního prostředí) a Ing. Václavu Říšovi (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR). Návštěvníci tak mohli vidět netopýry z bezprostřední blízkosti. Během celého večera byl připraven i doprovodný program v podobě výstavy o netopýrech zapůjčené Ministerstvem životního prostředí a pro návštěvníky nejatraktivnější ukázky hendikepovaných netopýrů, připravené paní Dagmar Zieglerovou (ZO ČSOP Nyctalus). Na závěr byl připraven film Netopýři ve tmě. Průběhem celého večera provázel návštěvníky moderátor Martin Vobruba (Zoologická a botanická zahrada města Plzně). Akce zaměřená na naše létající savce skončila okolo desáté hodiny večer.

Mezinárodní noc pro netopýry pořádali Plzeňský kraj, Národní památkový ústav Státní zámek Kozel, Zoologická a botanická zahrada města Plzně a Agentura ochrany přírody a krajiny – Regionální pracoviště Správa CHKO Český les ve spolupráci s ČESON, MŽP ČR, ZO ČSOP Nyctalus, ZO ČSOP Sylva Lunae a Mezi lesy z. s. 

Mezinárodní noc pro netopýry je tradiční akce určená široké veřejnosti, kterou každoročně vyhlašuje sekretariát dohody o ochraně netopýrů v Evropě (zkratka EUROBATS). Lidé se mohou díky programu připraveným odborníky seznámit s těmito zajímavými nočními tvory, jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Pod hlavičkou akce probíhají veřejné přednášky o netopýrech. Zájemci se zde dozví, jak a čím jsou netopýři ohroženi a kde oni sami mohou být při jejich ochraně nápomocni. Mají možnost získat reklamní materiály, prohlédnout si netopýra z bezprostřední blízkosti a tak možná změnit své dosavadní nahlížení na tyto skrytě žijící savce. Více informací, včetně seznamu všech míst, na kterých akce proběhla či bude probíhat, naleznete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů: www.ceson.org.

Foto: J. Hrdá, K. Misíková

Kontakt: Martin Jiran, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Český les, email: martin.jiran@nature.cz, tel.: 720 543 084

Kalendář akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Naučné stezky Všechny stezky

Regionální pracoviště Správa CHKO Český les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt